23 lipca 2024

Ślub Info

Organizacja ślubów

Najczęstsze problemy w związkach

1. Nie spędzanie czasu razem

Jednym z najczęstszych problemów w związkach jest nie spędzanie razem czasu (zwłaszcza czasu wysokiej jakości). Często tłumaczy się lub „usprawiedliwia” to brakiem czasu, wielością codziennych obowiązków, zmęczeniem i stresem, niezgodnością harmonogramów… Może jednak zagrażać związkowi, bo wspólny czas pozwala nam coraz lepiej się poznawać, pielęgnować miłość i wzmacniać więź z partnerem.

2. Zazdrość

Zazdrość to kolejny częsty problem. Może pojawić się u jednego lub obojga partnerów. Wynika z braku zaufania, osobistej niepewności i niskiej samooceny. Dlatego tak ważna jest wzajemna komunikacja, a przede wszystkim samodzielna praca nad tymi niepewnościami (np. poprzez terapię).

3. Brak wspólnego planu życiowego

Trwałe związki to takie, w których istnieje wspólny projekt życiowy; projekt ten nie musi być „wszechogarniający”, ale musi zawierać coś, co Was ekscytuje i motywuje do pozostania razem.

4. Słaba komunikacja lub jej brak

Komunikacja w parze jest jednym z podstawowych filarów zdrowego związku. Jeśli tego nie ma lub jest zła (np. gdy brakuje asertywności, gdy mówi się źle, z wyrzutami itp.), jakość relacji bardzo się pogarsza i może też generować liczne nieporozumienia.

5. Niekompatybilność w seksualności

Seks – i szerzej, intymność – jest również ważnym filarem związku pary. Dlatego jeśli seks nie jest satysfakcjonujący, łatwo może stać się kolejnym z najczęstszych problemów w związku.

6. Problemy z rodziną

Choć nie jest to warunek konieczny, aby mieć dobre relacje z naszym partnerem, to prawda jest taka, że nie dogadywanie się z rodzicami może również generować konflikty w związku. Przeczytaj, dlaczego rodzicie mogą nie akceptować drugiej połówki tutaj. 

7. Zły podział obowiązków

Szczególnie jeśli już mieszkacie razem, podział obowiązków może być również kolejnym źródłem konfliktu. To, że jedno robi więcej niż drugie, że drugie w ogóle nic nie robi… To może być męczące dla pary i generować wiele napięć.

8. Niewierność

Niewierność to kolejny z najczęstszych problemów w związkach. Generuje wiele cierpienia u partnera, który został oszukany i może być prawdziwym wyłomem w związku, ze względu na brak zaufania do drugiego partnera i ambiwalencję związaną z niewiedzą, czy kontynuować związek, czy nie.